2021 biterken

Ve 2021 bitti.

Dünyamız bu yıl çok fazla kargaşa ile karşı karşıya kaldı. Doğal olarak ülkemizde de inanılmaz olaylar yaşandı. Depremler, seller, yangınlar, ekonomik resesyonlar. Dünyada Veba, yangınlar ve toplumsal huzursuzluk ve ekonomik yıkımlar.

Ben bütün bunlara rağmen iyimser ve sonsuz olasılıkçı tarafımı tercih ediyorum.

Yaşadığımız gerginliklerin, oynaklıkların ve durgunlukların er geç zafere dönüşeceğine içtenlikle inanıyorum. Ve çok daha güzel günler olacak. Bundan eminim. Bu metni sizin için yazarken olumlu bir ruh halindeyim. 2022’nin bu ilk günlerinde gelecek bu yıl ki yapacaklarım listesi çoktan yazıldı. Siz de bir şeyler karalamışsınızdır umarım. Eğer yapmadıysanız hemen harekete geçebilirsiniz. Bir kayıt alın ve en az 10 hedefi yazmaya başlayın.

Başlamak ve netlik, ustalıktan önce gelir, öyle değil mi?

Ben bu yıl hizmet etmeye ve insanlara faydalı olmaya ve yardım etmeye hazırım. Daha fazla insana faydalı olmak için dua ediyorum. Yapabildiğim sürece elbette. Benim listemde var olan bazı şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum. Bu geçen yıl da yaptığım bir şeydi. Eğer bu notları okursanız belki size de biraz yardımı olur. Ne dersiniz? Benim geçen 12 ayda öğrendiğim bazı şeyler şunlar ve geleceğe de bu bilinçle ilerlemek istiyorum.

 1. Aile ile sağlıklı, güvenli ve iyi bir ilişki geliştirmek kadar değerli olan çok az şey var.
 2. İş yerlerimiz bizim sosyalleştiğimiz önemli yerler.
 3. Böylesi zor dönemler, kendimizi güçlü hale getirmek için çok önemli sebepler sunuyor. Günden güne daha güçlü hale geliyoruz. Ayrıca, gelecekte olabilecek muhtemel zoruluklar için de dayanma gücü sağlıyor.
 4. İnsan yeterki güzel görsün. O güzellik en basit şeylerde bulunur. Ve onu bulmaya niyet edip, karar verdiğimizde, her zaman ortaya çıkıyor.
 5. Zevk aldığımız, gerçekten bir şeyler öğrendiğimiz, harika bir kitapla geçen bir gün, sosyal medyada geçirdiğimiz boş saatlerden daha değerli.
 6. Zor zamanlarda, dünyamızın karardığını düşündüğümüzde daha fazla aydınlığa ihtiyacımız var. Not: 2022 yılının sizin için mükemmel geçmesini istiyor ve koçluk almak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.
 7. Şikayet etmek, mazeret üretmek niyetlerimizi bozar. Tahammülümüzü azaltır. Gücümüz zayıflatır. Şikayet etmeyi ve mazeret üretmeyi bize verilen yeteneklere saygısızlık olarak görüyorum.
 8. Planlarınız alt üst olduğunda, beklemediğiniz şeyler başınıza geldiğinde daha farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Sürekli cevapların arasında olmak çok yüksek bir konfor alanı. Bazen sorunların arasında olmak, cevapları aramak bizi daha güçlü kılabiliyor.
 9. Mükemmel lezzetli yemekleri arayın. Çok pahalı olması gerekmez. Evde bile taze sebzelerden, yeni ve farklı tarifleri denemek inanılmaz bir duygu.
 10. Yeni fikirler geliştirmeyi bırakmamak lazım. Gerçekleşmeseler bile.
 11. Başkalarının hayatlarına dokunmak kadar değerli bir durum yok. Ünlü olmaktan, zengin olmaktan daha kıymetli.
 12. Olağanüstü belgeseller seyrettim, çok iyi filmleri tekrar izledim. Müthiş bir ilham kaynağı gerçekten de.
 13. Her gün karşımıza çıkarılan kötü senaryolu haberleri seyretmemenin en doğru seçenek olduğunu gördüm. Haberdar ol ve habere maruz kalma.
 14. Bizi imtihan eden olaylar en iyi zaferlerimizin tohumlarını içeriyor.
 15. Başkalarının kusurlarını örtmek ve bağışlamak mutluluğa açılan bir kapıdır. Ve şükretmek vereni hatırlamak, verilenlerin artması ve devamıdır.
 16. Belki de olgunlaşma yolunda manevi derslerin en büyüğü, bir insanın her şeyin yolunda ve olması gerektiği gibi olduğuna güvenmesini gerektirir.
 17. Gerçekten sağlıklı olmak ve zayıflamak için spor salonuna gitmenize gerek yok. bunu bizzat her yıl yaşadığımı söyleyebilirim.
 18. Dünyanın daha fazla iyi insana ihtiyacı var, bu yüzden iyi insanları beklemek yerine onlardan biri olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

En önemlisi bugün buna başlayın.