Kitap okuma alışkanlığı için altın öneriler

BAŞARILI İNSANLARIN SIRRI OKUMAK! OKUMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANILIR?

Bir çok insan boş zamanlarını nasıl geçiriyorsun sorusuna kitap okuyarak cevabını veriyor. Çoğu kişi “hobi” olarak değerlendirse de aslında kitap okumak bundan çok daha fazlası! Kendinizi geliştirmek ve hayata farklı bir şekilde bakabilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaç… Hatta çoğu ünlü girişimciye göre başarının sırlarından biri!

Örneğin gençliğinde günde yaklaşık 10 saatini okumaya ayırdığını söyleyen ve bilim kurgu hayranı olan Elon Musk, “Kitaplar ve sonrasında ailem tarafından büyütüldüm.” diyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise 2 haftada en az 1 kitap okumaya çalışıyor ve kitap okumanın önemini, “Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi sağlar.” sözüyle açıklıyor. “Her kitap, keşfedilecek yeni bilgi yolları açar.” diyen Bill Gates ise yılda 50 kitap okuduğunu söylüyor.

Peki; bazı ünlü girişimcilerin, başarılarının sırlarından biri olarak gördükleri kitap okuma alışkanlığını nasıl kazanabilirsiniz? Eğer okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız sıraladığımız önerilere kulak vermenizi öneririz.

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Kitap okuma alışkanlığını kazanmanıza yardımcı olacak önerileri sıralamadan önce kitap okumanın faydalarına göz atalım.

 • Okumak, yeni kelimeler öğrenmenize yani kelime haznenizin gelişmesine yardımcı olur.
 • Bir olaya farklı bakış açıları ile yaklaşmanıza ve bu sayede problem çözme konusunda daha başarılı olmanıza katkı sağlar.
 • Farklı hayatları, görüşleri tanımanızı sağlar; empati yeteneğinizi güçlendirir.
 • Kitap okumak, sabır ve odaklanma gerektiren bir eylemdir. Kitap okuma alışkanlığı kazandıktan sonra bir soruna ya da konuya odaklanma konusunda daha başarılı olabilirsiniz.
 • Bilgi birikiminiz artar, kendinizi geliştirirsiniz.
 • Stres seviyenizin düşmesini ve rahatlamanızı sağlar.

Ayrıca eğer kariyerinizi yazar olarak şekillendirmek istiyorsanız da bol kitap okumak, yazar olmak için izlemeniz gereken adımlar arasındadır!

Kitap Okuma Alışkanlığını Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

Eğer kitap okumanın faydalarının farkındaysanız ve bir yanınız kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsa ama bunun için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden emin olamıyorsanız doğru yerdesiniz!

 1. İnce Kitaplarla Başlamayı Tercih Edin

İtiraf edelim ki kalın kitaplar, zaman zaman okuma alışkanlığına sahip olan kişilerin bile gözünü korkutabiliyor. Bu nedenle okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız gözünüzün korkmayacağı yani daha ince kitapları seçmenizi öneririz.

 1. İlgi Alanınız Doğrultusunda Kitaplar Seçin

İlgilenmediğiniz bir konuda okuma yapmak sıkılmanıza neden olabilir. Sıkılmak ise kitap okumaktan zevk almanızı ve dolayısıyla alışkanlık kazanmanızı engeller. İlgi alanınıza uygun kitapları seçmek için izlerken keyif aldığınız film türleri doğrultusunda karar verebilirsiniz. Örneğin tarih belgeselleri izlemeyi seviyorsanız tarihle ilgili araştırma kitaplarını, bilim kurgu filmlerini seviyorsanız bilim kurgu kitaplarını ya da gerilim filmlerini seviyorsanız korku edebiyatından kitapları tercih edebilirsiniz.

Türe karar verdikten sonra blog’lardan ve çeşitli mobil uygulamalardan (Goodreads, 1000Kitap gibi) okuyucu yorumlarını inceleyerek kitapların konusunu, üslubunu ya da olumlu/olumsuz eleştiri alan noktalarını keşfedebilirsiniz.

 1. Okuma Listesi Hazırlayın

Okuyucu yorumları sayesinde hangi kitapları okuyacağınıza karar verdikten sonra okumak istediğiniz kitapların bir listesini oluşturabilirsiniz. Bunun için bir not defteri kullanabileceğiniz gibi mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde okuyacağınız kitapların yanı sıra okuduğunuz kitapları da listeleyebilirsiniz. Bu listeleme ise motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

 1. Okuma Alanınızı Belirleyin, Günde Kaç Sayfa Okuyacağınıza Karar Verin

Metroda, otobüste, kafelerde… Pek çok insanın farklı mekânlarda kitap okuduğunu görüyorsunuz. Fakat siz bunu gerçekleştirmek için öncelikle kitap okurken odaklanma konusunda kendinizi geliştirmeli ve alışkanlık kazanmalısınız. Aksi takdirde dikkatiniz kolayca dağılabilir ve bu, okuduğunuzu anlamadığınızı düşünmenize, kitaplardan uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle evde, televizyon gibi aklınızın farklı yerlere kaymasına neden olan aletleri kapatarak kitap okumaya başlamalısınız. Dilerseniz kütüphaneleri ya da sakin dış mekânları da değerlendirebilirsiniz.

Adı üstünde alışkanlık! Yani bunu düzenli olarak uygulamalısınız. Bu sebeple yapmanız gerekenler şeylerden biri de günde kaç sayfa okuyacağınıza karar vermek. Örneğin günde 10 sayfa okumak, başlangıç için oldukça uygun. Bunun yanı sıra yanınızda kitap taşıyarak uygun bir zaman ve mekân bulduğunuzda planladığınızdan daha çok kitap okuyabilirsiniz.

 1. Okumak İçin Okumayın, Gerekirse Yeni Bir Kitaba Geçin

Yorumlarını okuduktan sonra tam size göre olduğunu düşündüğünüz bir kitap, ne yazık ki okumaya başladığınızda umduğunuz gibi çıkmayıp sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Kitapları zevk almadan okumaya çalışmak, yani okumak için okumak da sıkıcı bir deneyim yaşamanıza neden olabilir. Çare ise okumaktan hoşnut olmadığınız kitabı bırakıp yeni bir kitaba başlamak olabilir. Ne de olsa her kitap size hitap edecek diye bir şey yok! Önemli olan, okuduğunuz kitabın dünyasına girebilmeniz!

 1. Bahanelere Yenik Düşmeyin

“Okumak istediğim kitapların listesini hazırladım, ama o kitapları alacak bütçem yok.” gibi nedenlerin aslında üstesinden gelebileceğiniz durumlar olduğunu bilmelisiniz. Online kitap satış mağazalarının yaptığı indirimleri takip etmek, kitap fuarlarından alışveriş yapmak ya da ikinci el kitap satın almak, düşündüğünüzden çok daha uygun bir bütçeye kitap alışverişi yapmanızı sağlayabilir. Bunun yanı sıra kütüphanelerden yararlanabilir ya da okumak istediğiniz kitaplar arkadaşlarınızda varsa kitapları onlardan ödünç alabilirsiniz.

Ve En Önemlisi: Pes Etmeyin!

Bir alışkanlıktan vazgeçmek de alışkanlık kazanmak da sandığınız kadar kolay olmayabilir, ama pes etmemelisiniz. Alışkanlık kazanmanızı sağlayacak en önemli nokta bu! Burada birkaç gün denemekten bahsetmiyoruz. Kitap okumadığınızda hayatınızda bir eksiklik hissedeceğiniz aşamadan bahsediyoruz. Doğru kitapları seçerek kitap okumanın verdiği zevki yaşayabilir ve kitap okuma alışkanlığını kazanabilirsiniz.

BİR KİTAP SEÇİN

Etrafta hiç kitabın olmadığı bir yerdeyseniz, nasıl okuyabilirsiniz ki? Okuyacak bir şeyler bulun. Gazete, dergi, roman; herhangi bir şey… Önemli olan; seçtiğiniz yayının size bir başlangıç sağlaması. Buradaki püf noktası şu: Sakın ilk etapta çok kalın ve ağır bir kitap seçmeyin!

GÜNLÜK OKUMA RUTİNİNİZ OLSUN

Ne okuyacağınıza karar verdiniz. Şimdi sıra, günde 15 dakikanızı sadece okuyarak geçirmeye geldi… Bu 15 dakika boyunca tamamen kitaba odaklanın, başka hiçbir şeyle ilgilenmeyin. 15 dakika sonra kitabı kapatıp başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Alışkanlık haline getirin. Zamanla 15 dakikayı günde 20-30 dakikaya çıkarın.

SIKILDIYSANIZ YARIDA BIRAKIN

Başladığınız kitaba bir türlü odaklanamıyorsanız, sıkılıyorsanız veya bitiremeyecek gibi hissediyorsanız sakın kendinizi suçlamayın ve korkmayın! Bu çok normal. Hiç kimse her başladığı kitabı bitiremez. ‘İlla bitireceğim’ baskısıyla da kitap okunmaz. Demek ki o kitap size göre değilmiş… Tekrar tekrar denemenin hiçbir mahsuru yok. Hemen yeni bir kitaba başlayın.

SOSYAL MEDYADA OKUDUĞUNUZ KİTABI DUYURUN

İnsanlarla paylaşmak sizi motive edebilir. Örneğin Facebook durumunuzu ‘kitap okuyor’ olarak değiştirebilir, okuduğunuz roman hakkında bir-iki cümle yazarak arkadaşlarınızla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

BİR KİTABA BAŞLAMADAN ÖNCE, MASANIZIN ÜZERİNE KİTABIN ANLATTIĞI EŞYALARI KOYMAYI DENEYİN

Hikâyeler ve kurmacalarda her zaman küçük betimlemeler olur. Kitabın anlattığı eşyayı masanızın üzerine koyup o paragrafları okurken eşyaya bakmak konsantrasyonunuzu artırabilir. Örneğin Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi romanını okurken masanızda başkarakter Füsun ve Kemal’inkine benzer eşyaların olması hoşunuza gitmez miydi?

NE OKUYACAĞINIZA KARAR VERMEDEN ÖNCE ELEŞTİRİLERİ GÖZDEN GEÇİRİN

Kitap ekleri bu konuda size yardımcı olabilir. Güvendiğiniz isimlerin önerdiği kitapları takip edin. İlginizi çekebilecek konuları işleyen romanları bir kenara not edin. Kendinize ‘okuma listeleri’ oluşturun. Bu listeye sadık kalın.

BİRKAÇ İPUCU

1- Unutmayın: Kitap okumayanların, ‘Zamansızlıktan okuyamıyorum’ diyenlerden hiçbir hiçbir farkı yoktur!2- Kötü alışkanlıklar, rahat bir yatağa benzer. İçeri girmek kolaydır, uyanmak zor! Artık uyanma vakti geldi… Hemen bir kitap alın!3- Her zaman olumlu olun! Eğer okumanın eğlenceli olduğunu düşünürseniz hakikaten eğlenceli olduğunu fark edeceksiniz. Kitabı okumadan önce kendinize, “Çok iyi vakit geçireceğim!” deyin.4- İyi bir kitap, iyi bir okuma deneyimi sunar.5- Gün geçtikçe ve okuma alışkanlığınız oturdukça daha çok zevk alacağınızı unutmayın.6- Okumanın başka bir alternatifi yoktur. Onun yerini hiçbir aktivite tutamaz.7- Asla vazgeçmeyin!

BUNLARA DİKKAT!

1- Bir gün bile okuma rutininizi bozmayın.2- Sevmediğiniz bir şeyi okumak için kendinizi çok zorlamayın.3- İlk etapta eski ve yabancı kelimeleri içeren, anlaşılması zor kitapları seçmeyin.4- 15 dakikalık okuma rutininizi 1 gün sonra 30-60 dakikaya çıkarmaya kalkmayın. Bu sizi baskı altına sokabilir ve vazgeçmeniz için bahane üretmenize sebep olur!